A3 Report, 1. část: Základy

Pokud se pohybujete v oblasti Leanu, jistě jste již slyšeli o A3 reportu, který je pojmenována podle formátu papíru A3. Jinak je také znám jako list řešení problémů. Cílem je přímo na shop flooru získat všechny potřebné údaje a zapsat je na jeden list papíru A3. A3 report je běžně používán pro řešení problémů, ale také pro řízení projektů nebo reporting stavu.

Číst dále A3 Report, 1. část: Základy

Co drží Lean zpátky?

Existuje pouze několik málo vzácných případů Lean transformací, u kterých došlo k naplnění vize, jako je tomu třeba u společnosti Toyoty. Po desetiletí převládala domněnka, že díky lepšímu objasnění Leanu, od nástrojů k strategii, a většímu množství pozitivních příkladů o úspěšnosti Leanu, bez ohledu na rozsah úspěchu, dojde k rostoucímu zájmu o transformování podniků. Ale to se nestalo, a tak se ukázalo, že tato domněnka je špatná. Číst dále Co drží Lean zpátky?

Jaké technologie změní nebo také nezmění výrobu?

Pokud jste svůj zrak někdy zaměřili na nějakou crowdfundingovou kampaň, určitě jste narazili na pojem „revoluční“. Osobně preferuji definici tohoto slova od Petra Druckera, který říká, že skutečná revoluce je, když technologie nebo procesy z úplně jiného sektoru převrátí trh, jako je genetika, která je na vzestupu v medicíně nebo internet, který mění vše od sociálních interakcí až po vyhledávání informací. Existují čtyři technologie, o kterých se často říká, jak dramaticky změní výrobu: Internet věcí, strojové učení, umělá inteligence a 3D tisk. Číst dále Jaké technologie změní nebo také nezmění výrobu?

Propast mezi zájmem výroby a potenciálním ziskem

Pokud se zaměříte na podstatu výrobního systému společnosti Toyota, zjistíte, že jejím cílem je synchronizovat nabídku s poptávkou. Díky této schopnosti se snižuje četnost situací, kdy vám dojdou zásoby nebo máte naopak nadprodukci hotových výrobků. Obecně vzato se tedy výroba příliš neodlišuje od poptávky na trhu. Dosažení jakéhosi přibližně správného vyrovnání mezi nabídkou a poptávkou je dostačující. Číst dále Propast mezi zájmem výroby a potenciálním ziskem