Dodávání materiálu pro montáž (1)

Montáž dílů je běžným procesem ve výrobě. A současně jde také asi o nejnáročnější úkol pro dodavatelskou logistiku. Když zpracováváte jeden díl, který frézujete, do kterého vrtáte, který povrchově upravujete, tvarujete nebo jinak opracováváte, je logistické zajištění takového procesu jednodušší. Jakmile však začnete mít desítky nebo stovky dílů a dáváte je dohromady v několik různých variant výrobků, už to není tak jednoduché. Pro začátek série o dodání materiálu pro montáž se podíváme na náročné úkoly, se kterými se musí potýkat nejen dodavatelská logistika při dodávání materiálu pro montáž.

 

Nelehké úkoly montáže

Montáž je proces, kde se dává řada různých dílů do jednoho celku, přičemž velikost a počet dílů jsou hodně individuální v závislosti na výrobku. A i když v hromadné výrobě se běžně využívají roboti, většina montáží je ještě stále prováděna lidmi. Tento příspěvek se primárně zaměřuje na manuální montáž, ale řada z uvedených myšlenek je aplikovatelná i na roboty. Takže ať už vezeme výrobu aut s cca 30 tisíci díly nebo výrobu propisek s cca 10 díly, všude dochází k montáži, ale díly jsou dodávány na odlišná montážní pracoviště.

 

Minimalizace prostoru

Podlahová plocha stojí peníze. Přesto si mnozí neuvědomují, že některý prostor je cennější než jiný. Ve výrobě je prostor kolem skutečného výrobního procesu obvykle nejcennější. Čím blíže dokážete dát procesy k sobě, tím kratší jsou vzdálenosti materiálových a informačních toků mezi jednotlivými pracovišti. Blízkost mezi procesy také usnadňuje výpomoc mezi pracovníky v případě problémů. V neposlední řadě může usnadnit i vizuální řízení v procesu. Jedním z nelehkých úkolů montáže je zajištění všeho potřebného na co nejmenším prostoru.

 

Zajištění použití správného dílu

Dalším nelehkým úkolem je zajistit, aby pracovník použil správné díly. Zatímco u řady dílů je zřejmé, který z nich má být použit, mnoho jiných dílů může vypadat docela podobně. Jedním takovým dílem, které se často pletou, jsou šrouby s lehce odlišnou délkou, což má za následek buď nedostatečnou pevnost, nebo poškození částí pod šrouby. Kdysi jsem téměř zničil můj nový televizor tím, že jsem si vybral nesprávný (příliš dlouhý) šroub pro montáž na zeď. A když už, tak alespoň šrouby s odlišným průměrem nemůžete použít do jiné díry, než do jaké patří, jelikož je buď malý, nebo velký a prostě neodpovídá průměru díry. Existuje ale mnoho dalších příkladů téměř identických dílů pro různé varianty výrobků, které si lze poplést. Proto se musíte zajistit, že se při montáži použijí jen ty správné díly.

 

Pohodlnost pro operátory

Montážní operace musí být pohodlné pro operátory na pracovištích. Díly by měly být na dosah, aniž by docházelo ke zkroucení nebo ohýbání částí těla. Díly by se také měly dát pohodlně zvedat. Berte na vědomí, že takovou činnost nemusí operátor dělat jen jednou denně, ale třeba i stokrát za den. Nezapomeňte, že ne všichni pracovníci jsou stejní. Dosažení na něco, co je umístěno vysoko, je snadnější pro vysokého člověka s dlouhýma rukama, ale člověk menšího vzrůstu k tomu může potřebovat schůdky. Opakované zvedání těžkých dílů nemusí být problémem pro muže, ale útrapami pro ženu. Lidé mají různé dovednosti a schopnosti, a to, co může být snadné pro jednoho, nemusí být snadné pro druhého. Práce musí být pohodlně proveditelná pro všechny.

 

Monotónnost

Dalším nelehkým úkolem při montáži je vypořádání se s monotónností, jelikož existuje riziko znudění pracovníků v důsledku opakované činnosti. Je to problém na samotném montážním pracovišti, protože by mohla být ohrožena produktivita práce, ale může to být ošetřeno tím, že pracovníkovi přiřadíte různé úkoly napříč celým pracovním týdnem. Samozřejmě to pracovník musí chtít. Někteří lidé jsou rádi, že dělají stále stejnou práci a nechtějí na tom nic měnit. Každopádně tuto možnost by mít měli! Nebo to zkuste jinak: přimějte je, aby přemýšleli o tom, jak by zlepšili své pracoviště.

 

Rychlost

Čas jsou peníze! Čím rychleji lze práci vykonat, tím více práce můžete udělat v rámci cyklu. Berte prosím v potaz, že rychlost zde není myšlena ve smyslu chvátání nebo uhnání se v práci, nýbrž ve smyslu uspořádání práce tak, aby pracovník mohl udělat více za stejnou dobu s vynaložením stejného úsilí! Vaším úkolem je přizpůsobit práci tak, aby jí bylo co nejvíce provedeno v dostupném čase, ale aby to současně bylo pro operátora pohodlné.

 

Nikoli drahé, ale ne levné

Zařízení a vybavení pracoviště by nemělo být příliš nákladné. To je dle mého názoru pouze minoritní požadavek na montáž. Pokud vybavení pracoviště (police, stoly, židle apod.) stojí peníze, výhody plynoucí z rychlosti, pohodlnosti, vyšší kvality a redukování využitých prostor obvykle tyto náklady vykompenzují. Umožněte lidem pracovat s dobrým vybavením a zařízením!

 

Celkově vzato je montáž dílčím nelehkým úkolem v rámci organizace celého výrobního provozu vzhledem k velkému počtu různých dílů, které jsou potřebné současně na stejném místě. Neříkám, že jiné úkoly v rámci výrobního provozu jsou jednodušší, mají například nějaké technické problémy apod., ale z organizačního hlediska není montáž zcela snadná! V následujících příspěvcích se podíváme na řešení těchto otázek. Do té doby nám zůstaňte věrní a zlepšujte vaše procesy!

 

Přeloženo z příspěvku: The Challenges of Material Supply for Assembly

Autor: Prof. Dr. Christoph Roser

 

Přeložil: Pavel Ondra

Christoph Roser je profesor výrobního managementu na Karlsruhe University of Applied Sciences. Jako autor zakládá na mnohaletých zkušenostech implementace, výzkumu a výuky štíhlé výroby. Věnoval se 5 let výzkumu a práci pro Toyotu v Japonsku.

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

3 × dva =