fbpx

DOE: Plánování experimentů

Experimentování představuje testování kombinací různých hodnot (úrovní) faktorů, o nichž si myslíme, že mají vliv na sledovanou charakteristiku. Protože testování všech možných variant by mohlo představovat neúměrně veliký počet zkoušek, používají se z tohoto důvodu pro experimentování zkrácené metody, které zkoumají pouze určitou frakci všech možných kombinací.

Právě DOE (Design of Experiments), používající Taguchiho přístup, představuje postup, který výrazně redukuje nutný počet zkoušek a přináší mnoho dalších výhod. Jedná se o systematickou proceduru pro navrhování faktorů a podmínek pro experimenty. DOE zajišťuje optimalizaci parametrů produktu nebo procesu tak, aby konzistentně splňoval požadavky zákazníka a to při nejmenších možných nákladech.

Abyste si udělali vlastní obrázek o tom, co je to DOE, pusťte si následující video a pod ním máte ještě na doplnění několik informací.

DOE se využívá pro testování složitých úloh, u kterých je konečný výsledek dán kombinací mnoha faktorů. Metoda je tedy založena na testování kombinací různých hodnot (úrovní) faktorů a pomocí ní se zúží počet testovaných kombinací na ty podstatné. Metoda DOE tak výrazně redukuje nutný počet testů. Je doporučena standardy QS 9000 a ISO/TS 16949. Nejvíce se využívá v oblasti výzkumu a vývoje v průběhu testování a validace nových výrobků či systémů. (ManagementMania.com, managementmania.com/cs/design-of-experiments)

Existuje více variant pro aplikaci techniky DOE. Z těch nejznámějších jde o klasické DOE, které zkoumá všechny varianty a statistické DOE, které zkoumá pouze frakci ze všech možných variant. V průmyslové praxi pak největší uplatnění získala varianta statistického DOE, která využívá japonský přístup (Genichi Taguchi).
(P.Q.M., www.pqm.cz/nvcss/doe.html)