fbpx

V poslední době se stává čím dál tím více populárním strefovat se do BPM a tvrdit, že BPM již zaniklo. To si však rozhodně nemyslím. Je však pravdou, že se zde potýkáme se zásadním problémem. Částí tohoto problému je, že pro označení řízení podnikových procesů byl použit chytlavý akronym, na který jsou následně nabalovány ještě mnohé další akronymy, které ve výsledku popisují velmi podobné přístupy.Pod slupkou toho všeho se sice skrývá zlepšování procesů, ale cyničtí podnikatelé v tom vidí pouze staronovou verzi úplně toho stejného nástroje, i když jej softwarové společnosti  označují jako nejnovější a nejlepší věc, která se mohl stát.

Problém se skoro každým třípísmenným akronymem je ve spojitosti s IT řešením a velmi finančně náročnými softwarovými balíčky. BPM však nemusí být a ani není tak komplikované a složité, aby bylo nutné do tohoto nástroje investovat nehorázné sumy za softwarová řešení. Nechápejte mne v tomto ohledu špatně. Rozhodně nezamýšlím vyloučit informační technologie z BPM, ale jen podotýkám, že existují i další a často mnohem jednodušší a flexibilnější způsoby, aniž byste se museli nutně vzdát svých těžce vydělaných podnikových financí. Nejprve začněte jednoduše, rychle zajistěte přesvědčivé výsledky a prokažte smysl koncepce BPM. Až poté se můžete zaměřit na větší investice do softwarových řešení, abyste dosáhli i výraznějších úspor.

Jinou částí problému je, že BPM není tak úplně o procesním řízení, ale o tom, čeho můžeme procesním řízením dosáhnout. Procesní řízení pouze za účelem řízení procesů není tím hlavním. O to v tomto případě primárně nejde. Především totiž jde o zlepšování výkonnosti a také i ziskovosti podniků. Abyste ale mohli vydělávat peníze, musíte se jako podnik starat o své zákazníky a kontrolovat a řídit nákladovou stránku svého podnikání. A zde dochází k využívání BPM. Samotné řízení nestačí. BPM musí být uceleným systémem zlepšování a řízení procesů, nikoliv pouze řízení.

Takže i když se BPM může na první pohled jevit jako něco, o čem se nemluví a čemu je třeba i lepší se vyhnout, může být na druhou stranu velmi prospěšné pro váš podnik, protože BPM je o businessu a podnikání a hlavně o tom, jak na to jít a jak to dělat správně. Označení a názvy principů při řízení a zlepšování procesů se mohou měnit, a také že se mění, ale celková koncepce zaměřená na řízení a zlepšování procesů zůstává stále stejná. Je čas dokázat, že to co v podnicích děláme, můžeme dělat jednoduše a efektivně a přitom vytvářet mnoho dalších a výrazných výhod.

Přeloženo z příspěvku: Is BPM a Dirty Word?
Autor: Craig Reid

Přeložil: Pavel Ondra

Leave a Reply