fbpx

Jak levně to zvládnete udělat?

Dal jsem se do hledání toho nejlevnějšího pera. A to, co jsem našel, bylo úžasné. Moderní výroba dosáhla ohromující produktivity, kdy i složitý výrobek, jako je pero, lze vyrobit za neuvěřitelné náklady. Pero dokáže vyrobit snad každý, ale cílem ve výrobě je vždy, aby byla levnější! Při stejné funkčnosti, bude zákazník téměř vždy preferovat ty levnější produkty.

Mnou vybraný produkt je velmi jednoduchý. Pero se zatahovacím hrotem. Všichni to znáte. V případě levných per zřejmě nebudete řešit výměnu inkoustu a prostě pero jednoduše vyhodíte, když inkoust dojde. V dnešní době najdete celou řadu levných per, že nestojí za to do nich shánět nové inkoustové náplně. Zajímalo mne, jak moc levné mohou být.

Pera (By Christoph Roser at AllAboutLean.com under the free CC-BY-SA 4.0 license.)

 

Pero č. 1

První levné pero jsem našel překvapivě v Německu. Za rozumných 0,0637 EUR (0,0723 USD). Druhým překvapením bylo, že je to vlastně docela slušné pero. Píše dobře, zatahovací mechanismus vypadá dobře, vizuálně nevypadá ošklivě a má dokonce malou gumovou rukojeť, která usnadňuje držení. A když říkám, že dobře píše, myslím samozřejmě, že píše dobře, i když je to levné pero. Samozřejmě můžete sehnat špičková pera, která slibují, kdo ví jaké pocity při psaní, ale pokud chcete napsat jen pár řádků na papír, je postačující. Toto pero je vyrobeno z jedenácti komponent.

Pero č. 1 (By Christoph Roser at AllAboutLean.com under the free CC-BY-SA 4.0 license.)

 

Pero č. 2

Na stejném místě jsem našel ještě levnější pero za pouhých 0,0606 EUR (0,0688 USD). Vzhledem k tomu, že nemělo pěknou gumovou rukojeť a i přes to, že plastové tělo bylo nastříkáno barvou s kovovým efektem, vypadalo levněji a také na mne tak působilo. Zajímavě byla zpracována špička pera. I toto pero je vyrobeno z jedenácti komponent.

Pero č. 2 (By Christoph Roser at AllAboutLean.com under the free CC-BY-SA 4.0 license.)

 

Pero č. 3

Dále jsem se zaměřil na zdroj pravděpodobně většiny per na světě. A tím zdroje je Čína! Vhodným místem na nakupování čínských výrobků je Alibaba. Zde jsem našel pero pro neuvěřitelných 0.0450 USD (0.0396 EUR). Také vypadalo pěkně a mělo gumovou rukojeť. Design také nebyl špatný. Koncový uzávěr byl k celé soustavě dílů přišroubován. Klipová část byla k tělu pera přilepena. Toto pero je vyrobeno z třinácti komponent.

Pero č. 3 (By Christoph Roser at AllAboutLean.com under the free CC-BY-SA 4.0 license.)

 

Pero č. 4

A pak jsem na stejném místě pořídil ještě levnější pero za 0,035 USD (0,0308 EUR). Postupem času je však vidět, že se jedná o levné pero. Pero stále píše dobře, ale je patrné, že se šetřilo na mechanismu klipu. Toto pero má pouze sedm různých částí, nejméně z těchto čtyř per. Nicméně za 0,035 USD si asi nemohu stěžovat.

Pero č. 4 (By Christoph Roser at AllAboutLean.com under the free CC-BY-SA 4.0 license.)

 

Jak vyrobíte pero za 0,035 USD?

Zatímco pero č. 4 rozhodně nebylo nejkrásnější, bylo to nejlevnější, a na to je dobré se podívat trochu podrobněji. Jak někdo dokáže vůbec vyrobit pero za 0,035 USD? Když se na to podíváme z různých úhlů pohledu, tak co se týče mzdy, tu nejlevnější pracovní sílu jste schopni zaplatit 1 USD na hodinu. Můžete samozřejmě zkusit najít i levnější pracovní sílu, ale potom se nesmíte divit, že takový člověk nebude vědět, jak funguje vypínač světla. A tak byste je museli pořádně proškolit, než byste je mohli zapojit do procesu. I samotný dolar za hodinu je trošku extrém, jelikož v něm nejsou zahrnuty daně a další režijní náklady, ale budeme s ním i tak pracovat. Při 1 USD na hodinu se na hodnotu 0,035 USD dostanete již za 2 minuty a 6 sekund. Veškerá práce věnovaná peru trvá maximálně 2,1 minuty.

Abyste však pero dali dohromady, musíte vytěžit kovové materiály, vyrobit plast a inkoust, všechno zpracovat, vytvarovat, vyrobit díly, smontovat a ještě výsledné výrobky přepravit dál. To vše vyžaduje (drahé) vybavení. Nezapomeňte na práci inženýrů navrhujících toto pero, stejně jako na chod strojů, které obvykle nepracují za 1 USD za hodinu. Nezapomeňte také na logistiku, energii a spoustu dalších věcí. Lidé se na takovém peru podílejí méně než 2 minutami času, zbytek práce odvedou stroje. A taky nezapomeňte, že nekonečně malý zlomek peněz z koupě takového pera jde na ropnou plošinu, do dolů a mnoho jiných společností. Takové částky jsou pravděpodobně až příliš malé na to, abychom je mohli změřit, ale i tak přináší profit průmyslu! Na základě svých propočtů jsem se dostal k přibližným nákladům 0,0051 USD za materiál a 0,015 USD za výrobu, tzn. celkově 0,021 USD před započítáním marže a nákladů na přepravu.

Jde to ještě levněji?

Určitě by to mohlo být ještě levnější. Pokud ne teď, pak určitě v budoucnu, protože výroba se dále rozvíjí a stává se ještě produktivnější. Ale asi i teď můžete najít levnější pera, i když tomu sám moc nevěřím. Například na Amazonu najdete spoustu per za 0,01 USD, ale musíte si k tomu připočítat ještě 3 USD za dopravu. A osobně si myslím, že zisk je právě v oné dopravě. Nejlevnější pero z Číny jsem viděl za 0,004 USD (0,0035 EUR), ale když jsem psal tomu dodavateli, nikdy mi neodpověděl. Myslím, že cena byla takto stanovena jen proto, aby získali mou pozornost a nikoli zakázku.

A co tak něco dražšího?

Neexistuje žádná pevná hranice ceny kuličkových per. V době klasického psaní bylo nejdražším kuličkovým perem na Amazonu limitovaná edice Montegrappa Ernest Hemingway Traveler Gold 18k za 39,150,00 USD (a samozřejmě navíc 5,99 USD za dopravu). Za stejné peníze dostanete 1 118 571 per v ceně 0,035 USD. Je psaní s takovým perem skutečně milionkrát lepší? Dost o tom pochybuji. Ale můžete se o takové koupi určitě skvěle bavit ve společnosti. I když za takové peníze bych stále raději koupil dvě auta. Kromě toho, s hmotností 99 g, to je docela statný kus pera.

Shrnutí

Omlouvám se, že jsem se nechal takhle unést, ale přišlo mi naprosto úžasné, jak moderní průmysl dokáže dělat věci levnější a levnější a pořád tomu ještě není konec a asi ani ještě dlouho nebude. V těchto okamžicích tisíce inženýrů, techniků, pracovníků a průmyslníků pracuje na tom, aby jejich výrobky byly ještě levnější. Lidská práce zvyšuje cenu výrobku, rychlost jeho výroby i třeba kvalitu zpracování, protože jste součástí lidské vynalézavosti, která neustále pracuje na zlepšování výrobků a celkové výroby. Vaše práce přispívá k lidské prosperitě! Teď již můžete jít a zlepšovat vaše procesy!

 

Přeloženo z příspěvku: How Cheap Can You Make it?

Autor: Prof. Dr. Christoph Roser

 

Přeložil: Pavel Ondra