fbpx

Jaké technologie změní nebo také nezmění výrobu?

Pokud jste svůj zrak někdy zaměřili na nějakou crowdfundingovou kampaň, určitě jste narazili na pojem „revoluční“. Osobně preferuji definici tohoto slova od Petra Druckera, který říká, že skutečná revoluce je, když technologie nebo procesy z úplně jiného sektoru převrátí trh, jako je genetika, která je na vzestupu v medicíně nebo internet, který mění vše od sociálních interakcí až po vyhledávání informací. Existují čtyři technologie, o kterých se často říká, jak dramaticky změní výrobu: Internet věcí, strojové učení, umělá inteligence a 3D tisk.

Internet věcí

Internet věcí je o úroveň vyšší stupeň již vysoké úrovně automatizace v mnoha továrnách. V některých ohledech Internet věcí pouze rozšiřuje onu „továrnu“ do širšího světa, umožňuje sledovat položky, dokud nedosáhnou svého konce a monitoruje je, když se vrátí k přepracování do oné továrny. V rámci Internetu věcí dochází k shromažďování velkého množství dat a v důsledku toho bude důležité, jak s těmito daty naložíme a co si z toho můžeme sesbírat a pomyslně odnést.

Strojové učení a umělá inteligence

Strojové učení a umělá inteligence jdou ruku v ruce, jelikož strojové učení je o tom, jak bude umělá inteligence postupovat a jak ji budeme rozvíjet pro konkrétní aplikace. Analýza dat od spotřebitelů by mohla vést ke zlepšení designu výrobků, služeb zákazníkům a dodávek produktů. Taková optimalizace s využitím analýzy dat se stává rychlejší a přesnější, protože vyvíjíme nástroje pro lepší analýzu dat a rychlejší systémy pro jejich provoz. Naopak, musíme mít rychlejší počítače a zefektivnit analýzu, abychom udrželi krok s těmi objemy dat, které jsou generovány již v současnosti a tím ještě větším množstvím dat, které vyplynou z Internetu věcí v budoucnosti. Zde je důležité porozumět rozdílu mezi informacemi a znalostmi, a to je přesně to místo, kde právě průmysloví inženýři najdou své využití bez ohledu na to, jak inteligentní je umělá inteligence. Když budete ignorovat potřebu lidského faktoru, budete mít jen pokročilou umělou inteligenci a lidské znalosti budou irelevantní. Některé zásadní změny prostě nestojí za námahu nebo prostě nejsou praktické. Umělá inteligence bude mít stále větší roli v procesech vývoje a designu. Takové procesy vývoje a designu s lidským dohledem mají velký potenciál. Schopnost modelovat procesy a produkty se zlepší, protože získáme více empirických údajů o tom, jak se systémy a součásti skutečně chovají v různých situacích.

3D tisk

3D tisk zůstává technologií pro malé velikosti dávek a unikátní položky. Je sice pravda, že 3D tiskárny mohou být integrovány do CNC strojů, ale ještě před sebou mají velmi dlouhou cestu, aby byly schopné vyrábět tolik položek jako vstřikovací stroje, a to za srovnatelnou jednotkovou cenu. A i když už nyní probíhají práce na vytvoření 3D tiskáren schopných tisknout kovové díly a výrobky z jiných materiálů, bude to trvat desetiletí, než nahradí v hromadné výrobě klasické výrobní linky.

Přeloženo z příspěvku: What Technologies Are Most and Least Likely to Change Manufacturing?

Autor: Tamara Wilhite

Přeložil: Pavel Ondra