fbpx

V mnoha knihách a jiných publikacích či textech o LEANu je často doporučováno používat na určité úkoly tužku, například na A3 report. I přesto ale vídám použití tužky ve štíhlé výrobě západního světa jen velmi zřídka. Většina dokumentů jsou výtisky z počítačů na základě Excelu, Power Pointu nebo Wordu. Těch pár ručně psaných dokumentů je většinou vyplněno perem. V tomto článku se podívám na to, proč skoro nikdo nepoužívá tužku a proč by bylo lepší ji více používat. Mě samotného se toto provinění týká také, ale mám v plánu v budoucnosti používat tužku více.

(Přeloženo z originálu “On the Benefits of a Pencil in Lean”, autorem je Christoph Roser na blogu www.allaboutlean.com)

Mocné plnicí pero

Podle společnosti je nejlepším nástrojem na psaní plnicí pero. Je to zbraň, kterou používají mocní. Je navrženo tak, aby zanechalo značku navždy. Mnoho lidí si svých vysoce kvalitních plnících per velmi cení. Dokonce existuje Den plnicích per, kterým je první pátek v listopadu.

I já používám (červené) plnicí pero na známkování testů, abych ukázal úctu k důležitosti dokumentu, který kontroluji. Svoje modré plnicí pero ale používám velmi zřídka, jednoduše proto, že mám většinou poblíž normální propisku. Naposledy, kdy jsem ho použil, bylo na obrázek pro článek. Předtím jsem ho použil na podpis smlouvy nákupu nemovitosti. Nejběžnější jsou kuličková pera, fixy nebo propisky. Rychlé a jednoduché. V každém případě, všechny jsou nesmazatelné!

Proč je lepší tužka?

I když je často výhodné psát s nesmazatelným perem, je obtížné to posléze změnit. Ale právě LEAN je celý o změně! Neustálé zlepšování znamená neustálou změnu. Je zde jen velmi málo neměnného. To, co může být dobrá cesta dnes, může být zastaralý způsob zítra. Toto se vztahuje jak na zlepšení, tak na nezdary.

Například jsem nedávno měl třídenní workshop. Když přišlo na implementaci, dozvěděli jsme se novinku, že vrcholový management se rozhodl provést zásadní změnu v organizaci. Ve výsledku už projekt nebyl potřeba. Docela nepříjemné, ale takový už je život.

Mohli byste to, dle mého předchozího článku Výhody ručně psaných záznamů na pracovišti, udělat na počítači. Nicméně je to mnohem rychlejší a jednoduší s perem/tužkou a papírem. Zní to jako klišé, ale používání počítače vyžaduje hodně z vaší mozkové kapacity a nechává méně pro kreativitu. Například jeden profesor dal studentům úkol, aby navrhli gril na barbecue. Některé týmy to dělaly na počítači, některé tužkou na papír. Ve výsledku byly tužkou psané návrhy mnohem lepší a kreativnější, než ty dělané na počítači.

Kde používat tužku?

V LEANu bývá mnoho dokumentů pravidelně aktualizováno. Hlavním zástupcem je A3 report pro řešení problémů. Je velmi doporučováno ho vyplnit tužkou. Je velmi nepravděpodobné, že by někdo dokázal udělat A3 report správně na jeden zátah, vzhledem k tomu, že to obvykle prochází několika koly revizí. To znamená, že data jsou neustále přidávána a vymazávána.

Dalším dobrým kandidátem je mapa hodnotových toků. Pokaždé, když projdete dílnou, najdete další data, která můžete přidat a jiná data musejí být odstraněna. Pokud chcete použít mapu hodnotových toků, použijte tužku – i když většina map hodnotových toků, které jsem viděl na západě, byla bohužel dělána jen proto, aby ohromila management, v tom případě byste to radši měli udělat hlavně pěkné na pohled.

Dalším kandidátem jsou pracovní standardy. Což může znít překvapivě. Na západě je standard vytvořen ze shora, a málokdy změněn. Namísto toho v Japonsku, pracovníci mají mnohem více svobody, aby mohli ovlivnit, a především vylepšit standard. To je často prováděno přidáváním dalších bodů psaných tužkou do té doby, než standard může být aktualizován. Samozřejmě také musíte zajistit, že pracovníci budou nový standard dodržovat (což je často část, která se na západě přeskočí).

Na závěr, reporty a dokumentace dílny mohou být také napsány tužkou. Připisování a gumování může být velmi užitečné pro pravidelné aktualizace postavení členů v týmu, řešení problému a mnoho dalších často měněných dokumentů.

Proč lidé ze západu často používají propisky a Japonci používají tužky?

V západním světě mám pocit, že na tužku je často shlíženo svrchu. Naproti tomu v Japonsku píší lidé tužkou velmi často. Myslím, že toto je způsobeno odlišným způsobem vzdělávání.

V Německu, kde jsem prošel vzdělávacím systémem, jsme začali psát plnicím perem. V USA některé školy také vyžadovaly plnicí pero, i když ostatní také používaly tužku. Nějaké jiné školy dokonce měly licence na pera, kdy děti, které umí správně psát s tužkou, můžou postoupit na plnicí pera. Jiné školy prostě zakázaly kuličková pera a další pera. S těmito pravidly vyrůstáte z dítěte s pastelkami do dospělého s plnícím perem. Celkově většina textů z západních školách upřednostňuje plnicí pera.

V Japonsku je ale většina psaní ve škole prováděna tužkou. V Japonsku mají přísloví, že tvoje psaní odráží, jak vypadá tvoje srdce. Použití tužky mnohem více usnadňuje vymazávání chyb – a to zajišťuje bezchybný rukopis, i když to není na první pokus. Ve výsledku jsou Japonci mnohem méně zaujatí proti tužkám a cítím se více přirozeněji, když je používají. To znamená, že nemají problém vytvářet dokumenty za pomoci tužky. V západním světě, tužky jsou vnímány jako špinavé a zaostalé a lidé jsou mnohem více váhaví, aby je používali pro dokumenty, které uvidí někdo další.

Toto může být vztaženo v širším pohledu na rozdíly mezi LEAN v Japonsku a LEAN v západním světě. V Japonsku je naprosto v pořádku opravovat, zlepšovat a změnit dokud není výsledek bezchybný. V západním světě musí být cíl dosažený hned na první pokus, i když jsou na konci zanechány nějaký chybky a kaňky. Fantastické! Celý rozdíl mezi Japonskem a západem se smrsknul na to, s čím jsme psali ve škole!

Takže, používání tužky vás magicky transformuje do experta na LEAN… nebo možná ne. Vlastně určitě ne. Přinejlepším je to malý krok správným směrem. V každém případě jsem šťastný, že (za pomoci mé ženy) jsem narazil na tuto malou hrudku v kulturním rozdílu mezi Japonskem a Západem.

Moje tužkové předsevzetí!

Musím přiznat, že doteď jsem používal tužky jen zřídka. Vzhledem k mému kvalitnímu německému vzdělání jsem byl zvyklý na plnící pera, což moje lenost zjednodušila na propisky. Ale dal jsem si předsevzetí: Od teď budu psát více tužkou.

Po krátkém průzkumu jsem zjistil, že nejlepší mechanické tužky jsou (nepřekvapivě) z Japonska. Obzvláště se mi líbila především Uni-ball KuruToga Mechanical Pencil. Vybral jsem si střední tvrdost 0,5 mm. Také jsem si vybral japonské tuhy do tužek, které by se měly lámat mnohem méně než ty západní. Teď jen musím zjistit, jak si neudělat nepořádek v kapse mojí košile… Samozřejmě můžete najít v Japonsku i lepší kusy, kde jsou například populární mechanické tužky s extrémně tenkými tuhami 0,2 mm. Ale ty jsou mimo Japonsko těžko k sehnání a nepoletím do Japonska jen kvůli tužce. Ale příště, až tam budu…

V každém případě doufám, že moje dumání o perech a tužkách pro vás bylo zajímavé. Příště si možná místo propisky můžete vzít tužku, než půjdete a budete zlepšovat vaše procesy!

Přeloženo z příspěvku: On the Benefits of a Pencil in Lean
Autor: Prof. Dr. Christoph Roser

Přeložil: David Krejčí

Leave a Reply